Mūsdienās datu glabāšana mākonī un dažādu sistēmu darbība datu mākonī vairāk nav nekas ļoti neierasts. Informācijai ir milzīga vērtība, tāpēc uzņēmumu vadītāji domā par tās aizsardzību un vienlaikus arī par sistēmu efektivitāti. Datu mākonis ir visdrošākā alternatīva, kas ilgtermiņā izmaksā mazāk nekā savas sistēmas uzturēšana.

Mākoņserviss būtībā ir skaitļošanas jaudas izmantošana, piesaistot to kā ārpakalpojumu. Savukārt pašu mākoni veido daudzi ļoti jaudīgi serveri, kuri ir izvietoti drošos datu centros un par nepārtrauktu to darbību rūpējas augsti kvalificēti speciālisti. Izmantojot mākoņservisu kādas IT sistēmas darbībai un/vai datu glabāšanai, visas operācijas ar interneta starpniecību noris nevis jūsu darba datorā, bet gan šajā datu centrā.IT sistēmu risinājumi mākonī – drošāki, mūsdienīgāki un lētāki

“Strādājot ikdienā ar uzņēmumiem, kuriem nepieciešami IT risinājumi, novērojam, ka uzņēmēji dažkārt izvēlas sistēmas uzstādīšanai savos lokālajos serveros, lai izvairītos no papildu izmaksām. Tomēr jārēķinās, ka sistēma sāk novecot jau nākamajā dienā, un viņiem nāksies maksāt par tās atjauninājumiem. Izmantojot mākonī bāzētu IT risinājumu, uzņēmējs var būt drošs, ka sistēma vienmēr ir tās jaunākā versija,” skaidro SIA Timesaving valdes priekšsēdētājs Viesturs Lasmanis un min vēl citas mākoņu datu risinājumu priekšrocības.

Datu drošība mākonī

Datu drošība un konfidencialitāte ir jautājumi, kas uztrauc ikvienu uzņēmuma vadītāju. Datu centros ir uzstādītas jaunākās datu aizsardzības programmas, bet līdztekus tam visiem datiem un sistēmām tiek veidotas arī vairākas rezerves kopijas ne tikai vienā, bet vairākos datu centros, kuri atrodas ģeogrāfiski atšķirīgās vietās. Tāpēc datus vienmēr var atjaunot. Konfidencialitātes nodrošināšanai uzņēmumi var izvēlēties izmantot privāto mākoni, kas paredz datu privātumu un informācijas kopīgošanu tikai uzņēmuma ietvaros.

Saskaņā ar vadošā IT drošības risinājumu izstrādātāja Positive Technologies ekspertu apkopoto statistiku 2017. gadā par kibernoziedznieku upuriem 47% gadījumu krituši uzņēmumi un precīzāk – uzņēmumu IT infrastruktūra un web resursi. Privātpersonas ir cietušas salīdzinoši mazāk. Kibernoziedznieku darbība bijusi saistīta galvenokārt ar šifrējošo Trojas zirgu izmantošanu, uzbrukumiem bankām un darbību kriptovalūtas biržās. Drošības eksperti norāda uz bīstamu tendenci - slieksnis nokļūšanai kibernoziegumu telpā kļūst arvien zemāks, jo nopirkt vīrusu internetā var praktiski jebkurš.

Datu pieejamība mākonī

Mākoņserviss paredz, ka dati ir pieejami no ikvienas pasaules vietas un jebkādas ierīces, ja vien tā ir pieslēgta internetam. Tas ir ļoti ērti, it īpaši uzņēmumiem, kuru darbinieki bieži dodas komandējumos. Nav jāņem līdzi ārējais cietais disks vai portatīvais dators ar uzinstalētu sistēmu, jo sistēma jau atrodas internetā.

Mākoņa jauda

Servera iegāde ir investīcija, kuru ne katrs uzņēmums var atļauties un ne katram tas arī ir vajadzīgs. Turklāt nepieciešams arī IT personāls šī servera apkalpošanai.

Mākoņa serveru jauda, infrastruktūra un profesionālā apkalpošana ļauj nodrošināt stabilu sistēmas darbību pat, ja nepieciešams apstrādāt milzīgu informācijas apjomu ļoti īsā laikā.

Diferencēta maksa

Izmantojot mākoņservisu, uzņēmējs maksā par to, cik daudz servera jaudas viņš patērē. Jo vairāk patērē, jo vairāk maksā. Un otrādi.

Problēmu novēršana

Katrai IT sistēmai gadās problēmas un visbiežāk tās nepieciešams atrisināt nekavējoties. Sistēmām, kas neatrodas mākonī, to atrisināšana parasti prasa ilgāku laiku un lielākas izmaksas, ja speciālistam ir jāizbrauc uz uzņēmumu. Savukārt, mākonī bāzētu sistēmu problēmas var atrisināt attālināti.

“Tas ir progresīvs, drošs un efektīvs risinājums, turklāt uzņēmumam tas galu galā izmaksā mazāk, jo tam ir vienkāršāka sākotnējā uzstādīšana un par atjauninājumiem nav papildus jāmaksā. Mēs šobrīd piedāvājam vairākus IT risinājumus mākonī, aktuālākais ir rindu vadības sistēma InOut. Redzam, ka klienti, kas pārvarējuši sākotnējo neuzticēšanās radīto barjeru, novērtē mākoņservisa priekšrocības un to, ka problēmas, kas līdz šim bija jārisina pašu spēkiem, tagad var uzticēt profesionāļiem,” atklāj V.Lasmanis, piebilstot, ka iespējas IT sistēmu izvietošanai mākonī ir praktiski neierobežotas un aicinot sazināties ar Timesaving sīkākas informācijas iegūšanai.

Foto: pixabay.com