Microsoft tuvāko 3 gadu laikā pakāpeniski pārtrauks operētājsistēmu Windows CE un Windows Embedded Handheld atjaunināšanu, kuras atrodamas arī daudzu Latvijas uzņēmumu izmantotajos rokas datoros, skeneros un datu termināļos. “Lai pāreja uz citām operētājsistēmām pēc iespējas mazāk ietekmētu uzņēmuma darbību un neizmaksātu ļoti dārgi, uzņēmumiem par to jāsāk domāt jau šodien,” brīdina Timesaving valdes priekšsēdētājs Viesturs Lasmanis un dalās pieredzē, kā to izdarīt visveiksmīgāk.

Windows oficiālā paziņojumā nosaucis trīs šo operētājsistēmu beigu (end-of-life) datumus, tuvākais no kuriem jau ir pienācis:

  • Windows Embedded CE 6.0 - 2018. gada 10. aprīlis
  • Windows Embedded 8.1 Handheld – 2019. gada 9. jūlijs
  • Windows Embedded Handheld 6.5 – 2020. gada 14. janvāris

Pēc šiem datumiem Windows vairāk nenodrošinās atjauninājumus minētajām operētājsistēmām, tostarp arī drošības atjauninājumus. Ar laiku tās morāli novecos, būs lēnākas un ar zemāku ekrāna izšķirtspēju, salīdzinot ar jaunākām sistēmām. Pakāpeniski to lietošana kļūs arvien neērtāka, jo šo operētājsistēmu lietotāja saskarne ievērojami atšķirsies no lietotājam pierastās, atpaliekot par 10-15 gadiem.

Uzņēmumiem, kas tomēr turpinās lietot mobilās ierīces ar Windows CE un Windows Embedded Handheld operētājsistēmām, ieteicams apsvērt datu kodēšanu. Lai gan lielākoties tās nestrādā publiski pieejamos tīklos, kodēšana paaugstinās datu drošību.

Šobrīd pasaulē un tai skaitā arī Latvijā vēl aizvien ir miljoniem dažādu mobilo ierīču ar šīm operētājsistēmām, lielākā daļa no tām – ar Windows Embedded CE 6.0. Visbiežāk tās sastopamas ražošanas, transporta un loģistikas, kā arī mazumtirdzniecības un medicīniskās aprūpes industrijās. Ar šīm ierīcēm veic inventarizāciju, pasūtījumu apstrādi un citus būtiskus uzdevumus, bez kuriem uzņēmumu ikdienas darbs nav iedomājams. Tieši tāpēc pāreja uz citām operētājsistēmām jāveic savlaicīgi, lai darbs pēkšņi neapstātos.

Pāreja no Windows CE un Windows Embedded Handheld

Tas, cik apjomīga un dārga būs uzņēmuma pāreja uz citu operētājsistēmu, ir atkarīgs no uzņēmuma lieluma, sarežģītības un mobilo ierīču skaita. V.Lasmanis rekomendē rīkoties soli pa solim.

  1. Situācijas izvērtēšana - cik daudz un kādas mobilās ierīces darbojas ar Windows CE un Windows Embedded Handheld operētājsistēmām? Tas dos iespēju saprast, kāds ir atlikušais laiks un nepieciešamais budžets.
  2. Mobilo ierīču pārbaude – ar kādām operētājsistēmām tās ir savietojamas? Iespējams, tās darbojas tikai uz Windows platformas. Tāpēc vienmēr ieteicams izvēlēties ierīces ar plašāko savietojamību, lai programmatūras atjaunošanas gadījumā nav jāmaina pati ierīce.
  3. Jaunās operētājsistēmas izvēle un uzstādīšana savos rokas datoros, datu terminālos, skeneros un citās mobilajās ierīcēs.

Windows vai Android

Uzņēmējiem principā jāizdara izvēle starp jaunākām Windows operētājsistēmām un pavisam atšķirīgu - Android platformu. Windows priekšrocība ir tā, ka šī sistēma šķiet jau pazīstama un tai ir izstrādāts plašs aplikāciju klāsts. Tomēr tas automātiski nenozīmē, ka pāreja uz jaunu Windows operētājsistēmu būs vienkāršāka nekā uz atšķirīgu sistēmu, jo abos gadījumos pāreja nozīmē pilnīgu programmatūras maiņu.

Android savukārt piesaista ar to, ka šajā vidē strādā vairāk programmētāju. Līdz ar to programmatūras izmaksas ir zemākas un teorētiski Android operētājsistēma spēj ātrāk pielāgoties lietotāju vajadzībām un izmaiņām tirgū. Turklāt Android tiek plaši lietots arī viedtālruņos un citās ierīcēs.

Darbs profesionāļiem

Operētājsistēmas maiņa ir diezgan komplicēts uzdevums. Tāpēc, ja vien uzņēmumā nav pašiem sava spēcīga IT profesionāļa, vislabāk to uzticēt mobilo ierīču izplatītājiem. Viņi spēs gan sniegt konsultācijas, gan arī profesionāli veikt pašu pārejas procesu un nodrošināt garantijas. Ar Timesaving speciālistiem par šiem jautājumiem iespējams sazināties, izmantojot mūsu kontaktu sadaļu (Kontakti).

Datu termināļu un citu mobilo ierīču ražotāji un programmatūras izstrādātāji ir savlaicīgi gatavojušies Windows CE un Windows Embedded Handheld dzīves cikla beigām, pielāgojot savus produktus darbam ar citām operētājsistēmām. Arī tie pieejami testēšanai un iegādei Timesaving birojā Zemitāna ielā 6 (A korpuss), Rīgā.